Inštitut za kriminologijo je v so-založništvu z GV Založbo in IUS SOFTWARE, d. o. o. izdal 3 knjige!
MOŽGANI NA ZATOŽNI KLOPI: Nevroznanost, kazensko pravo in kriminologija
Kako na sodišču obravnavati človeka, ki naj bi spolno zlorabil otroka zaradi vpliva agresivnega možganskega tumorja? Kako delujejo sodnikovi možgani, ko se odloča, kakšno kazen bo izrekel obdolžencu? Kako obravnavati mladoletnike, če nam nevroznanost dokazuje, da se njihovi možgani razvijajo počasneje? Ali bomo v prihodnosti lahko raziskali vsak zločin s pogledom v človeške možgane? Ali je naša svobodna volja le iluzija, za katero se skriva dobro naoljen nevrološki mehanizem?
Knjiga obravnava najbolj vznemirljiva vprašanja, ki jih odpira raziskovanje možganov v pravu in kriminologiji. Razmišljanja avtorjev o nevroznanosti, pravu in kriminologiji se prepletajo z uvidi v filozofijo, psihologijo, kognitivne vede, psihoanalizo ter kazenskopravno teorijo in prakso. Avtorji se posvečajo vprašanju, ali je človek v svojih odločitvah in dejanjih svoboden, in kritično predstavijo razlage, ki iščejo izvor zločina v možganih prestopnikov. Knjiga pojasnjuje, kakšno vlogo igrajo dokazi s področja nevroznanosti na sodiščih, ter na drugi strani razkriva dognanja o pasteh pri sodnem odločanju, ki jih odstirajo kognitivne znanosti. Dotika pa se tudi povsem pravnih problemov, kot so zagate z ugotavljanjem, kaj je v storilčevi glavi v času izvršitve kaznivega dejanja, in z vplivom duševnih motenj na kazensko odgovornost v mednarodnem kazenskem pravu.
Avtorji z zanimivimi primeri in ugotovitvami številnih raziskav bralca seznanijo z vplivom nevroznanosti na različna pravna področja, obenem pa kritično opozarjajo na posledice, ki jih prinaša raziskovanje človeških možganov. Knjiga je zanimivo branje tako za pravnike kot tudi laike, ki jih zanimajo obravnavana področja.
KRIMINOLOGIJA
Knjiga prinaša sistematično, celovito in vsestransko obravnavo kriminologije kot znanstvene vede, ki se ukvarja s kriminaliteto kot individualnim in družbenim pojavom ter z oblikami družbenega odzivanja nanjo.
Priznani strokovnjaki z različnih področij so vanjo prelili bogata teoretična spoznanja ter ugotovitve domačega in tujega raziskovanja najrazličnejših odklonskih pojavov v družbi, njihovih vzrokov in značilnosti.
Poleg celovitega prikaza kriminologije knjigo odlikuje tudi poglobljena in kritična obravnava vsebinskih sklopov, ki zadevajo specifično slovenski prostor.
Knjiga v prvem delu obravnava teoretične poglede na kriminaliteto in njene vzroke ter opredeljuje dve področji, ki imata dokaj samostojen položaj v okviru kriminologije ”“ viktimologijo in penologijo. V drugem delu se posveča temeljnim problemom kriminalitete in družbenega odzivanja nanjo. V njem avtorji obravnavajo kriminaliteto kot poseben pojav in njene pojavne oblike. Precejšnja pozornost je posvečena oblikam nadzorovanja kriminalitete s pomočjo institucij formalnega družbenega nadzorstva, prav tako pa tudi preprečevanju kriminalitete kot specializirani dejavnosti in kriminalitetni politiki.
Tretji del je namenjen predvsem predstavitvi odmevnih prispevkov, ki so jih posamezni avtorji že predstavili domači ali tuji strokovni javnosti.
Kriminologija je nepogrešljiva za vse, ki se s tematiko deviantnih ravnanj srečujejo med študijem, pri raziskovalnem ter pri strokovnem delu v različnih družboslovnih smereh. Praksi daje potrebno teoretično podlago pri oblikovanju in izvajanju kriminalitetnih politik pri delu s prestopniki in žrtvami. S širokim izborom tem, ki zadevajo vse člane družbe, bo pritegnila tudi tiste, ki jih zanimajo širši družbeni problemi.
KIBERNETSKA KRIMINALITETA
Knjiga prvič v slovenščini celovito predstavlja novo vrsto kriminalitete, kibernetsko kriminaliteto, kot enega temeljnih delov novega področja, vzniklega na stičišču prava in tehnologije. V Sloveniji je že več naročniških in predplačniških številk mobilne telefonije kot prebivalcev, omreženost pa se bo v prihodnosti še povečala z razvojem »interneta stvari«. Iinformacijska tehnologija ponuja številne prednosti, vedno večja uporaba interneta, mobilne telefonije in trajne povezanosti naprav v omrežje pa prinaša tudi vedno večja tveganja, ki pogosto preraščajo v kazniva dejanja.
Predstavitev kibernetske kriminalitete sledi razdelitvi na kazensko materialno in kazensko procesno pravo ter kriminološkemu pristopu, ki obsega analizo pojavnosti te vrste kriminalitete (epidemiologijo), predstavitev oblik (fenomenologijo) in možnih načinov odzivanja na to vrsto kriminalitete. Knjiga vključuje številne razlage pojava, kot se uveljavljajo v pozitivnem pravu in v socioloških razpravah, pa tudi vrednostne kriminalitetnopolitične premisleke. Avtor analizira osrednje pravne akte in institute, povezane s to vrsto kriminalitete, ki sta jih sprejela Svet Evrope in Evropska unija, in tiste, ki jih določa nacionalna zakonodaja. Pozitivnopravni akti so predstavljeni kot primer možnih kazenskopravnih odzivov na izbrani problem.
Knjiga nagovarja pravne strokovnjake in druge družboslovno izobražene bralce.
V njej boste med drugim našli tudi odgovore na vprašanja:
– kaj je botnet,
– kako razumeti digitalne valute, kot je bitcoin,
– kaj je svilena cesta in temačni splet,
– kako ločiti kibernetske incidente od kaznivih dejanj,
– kaj je kibernetski terorizem in kaj kibernetsko vojskovanje,
– kaj je ENISA in kaj ICANN,
– kaj je IP-številka in kaj je DNS,
– kako razumeti sporazume ACTA, PIPA, SOPA,
– kaj omogoča institut takojšnjega zavarovanja podatkov …
Oglejte si tudi odlomek na Odmevih z dne 1. oktober 2015!
(31. minuta)