SOS4democracy: Družbene vede za demokracijo: program usposabljanja za krepitev raziskovanja neliberalnih sistemov in iskanje načinov za izgradnjo močnejših demokracij
O PROJEKTU
Obrat k neliberalnemu načinu vladanja, pogosto v kombinaciji s populistično protievropsko retoriko, predstavlja resno grožnjo prihodnjemu razvoju evropske skupnosti. Čeprav se je večina novejših raziskav o neliberalni politiki osredotočila na Poljsko in Madžarsko, smo lahko pojav avtoritarnih načinov vladanja zaznali tudi v številnih drugih evropskih državah, vključno s Slovenijo, Italijo, Bosno in Hercegovino ter Turčijo.
Kljub stalni prisotnosti neliberalnih praks pa je v jugovzhodni Evropi še vedno omejeno raziskovanje tovrstnih vprašanj. Glavni razlogi za to so pomanjkanje institucionalne podpore novim interdisciplinarnim raziskovalnim programom za preučevanje neliberalnih režimov, pomanjkanje podpore medsektorskemu sodelovanju za vključevanje neakademskega sektorja v raziskovanje ter pomanjkanje programov usposabljanja, s katerimi bi posameznike iz akademskega in neakademskega sektorja bolje opremili za izvajanje tovrstnih raziskav.
Ključni cilj evropskega projekta »Družbene vede za demokracijo: program usposabljanja za krepitev raziskovanja neliberalnih sistemov in iskanje načinov za izgradnjo močnejših demokracij« je tako ustvariti zavezništvo raziskovalnih in visokošolskih ustanov, združenj civilne družbe in medijskih organizacij, z namenom krepitve znanstvenih raziskav o vse bolj prisotnih avtoritarnih načinih vladanja v državah jugovzhodne Evrope. V sklopu projekta bo razvit tudi nov program usposabljanja, ki bo okrepil kritično raziskovanje obrata k avtoritarnim sistemom.
Tip projekta: HORIZON Coordination and Support Action
Trajanje projekta: 1. 9. 2023 – 31. 8. 2027
Več o projektu si lahko preberete na spletni strani projekta.
KOORDINATOR PROJEKTA IN KONZORCIJSKI PARTNERJI
Koordinator projekta je dr. Vasja Badalič z Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.
V projektu sodeluje deset projektnih partnerjev iz petih držav:
- časopisna hiša Delo (Slovenija),
- Univerza Roma Tre (Italija)
- Lìbera – Združenja, imena in številke proti mafijam (Italija),
- Vrije univerza v Bruslju (Belgija),
- IstanPol – Inštitut za politološke študije v Istanbulu (Turčija),
- Univerza Boğaziçi (Turčija),
- Univerza Özyeğin (Turčija),
- Univerza v Sarajevu (Bosna in Hercegovina),
- Združenje državljank in državljanov Zašto ne? (Bosna in Herzegovina).
FINANCIRANJE
Projekt je prejel sredstva iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Horizon Europe v okviru sporazuma o dodelitvi sredstev št. 101119678.
Člani raziskovalnega projekta