Vasja Badalič je nastopil v radijski oddaji Frekvenca X na Valu 202. V oddaji, naslovljeni “Vojne 20.24: Ko ubijajo algoritmi,” je spregovoril o uporabi umetne inteligence v sodobnem vojskovanju.
Pojasnil je, kako se vojske v vse večji meri zanašajo na metapodatkovno analizo pri izbiri vojaških tarč; katere so težave, ki pripeljejo do tega, da je tovrstna tehnologija nezanesljiva pri določanju vojaških tarč; ter katere so ključne etične in pravne dileme, ki jih nova tehnologija odpira.
Oddaja je dostopna na tej povezavi.
Vojne 20.24: Ko ubijajo algoritmi
Na rehabilitaciji v Sloveniji sta mladostnika iz Gaze, ki sta bila huda poškodovana ob napadih z brezpilotniki. Moderno vojskovanje, ki ga poganjata umetna inteligenca in avtonomno orožje, je dodatno kruto, hkrati pa se ob nejasni regulaciji odpirajo nove moralne, etične in pravne dileme. Kaj še lahko prinese razvoj tehnologije na svetovnih bojiščih? Pod drobnogled smo vzeli tudi primere, ko metapodatkovna analiza ni zanesljiva pri izbiranju tarč in kako tehnologije postanejo izgovor pri prevzemanju odgovornosti.
Sogovorniki:
- dr. Vasja Badalič, raziskovalec učinka vojn na Inštitutu za kriminologijo,
- dr. Robert Lattif, upokojeni generalmajor ameriške vojske, profesor na Univerzi Notre Dame ter
- prof. Marko Peljhan, raziskovalec, konceptualni umetnik, direktor transdisciplinarnega laboratorija SYSTEMICS (UCSB), soustanovitelj podjetja C-ASTRAL, kjer razvijajo drone.