Pri založbi Springer Nature je izšla nova monografija z naslovom Legal, Ethical, and Medical Aspects of Triage, ki jo je uredila Renata Salecl, raziskovalka Inštituta za kriminologijo. Knjiga preučuje ključne etične, pravne in medicinske dileme, povezane z odločanjem o triži (angl. triage) med pandemijo, ko so sredstva za zdravljenje omejena.
Monografija se osredotoča na izkušnje iz pandemije Covid-19, ki je globalno razkrila resničnost teh dilem. Če so bile razprave o triži v preteklosti večinoma teoretične, je pandemija prinesla konkretne izzive in razprave o tem, ali naj odločitve sledijo egalitarnim načelom ali utilitarističnemu pristopu, osredotočenemu na reševanje čim več življenj.
V novi knjigi so zbrani pogledi avtorjev z različnih področij, ki ponujajo interdisciplinaren vpogled v problematiko: Tilen Štajnpihler Božič, Manja Skočir, Luka Mišič, Matjaž Jager, Lora Briški, Matjaž Ambrož, Renata Salecl, Nesa Vrečer, Mirjan Ule, Marko Drobnjak, Brigita Skela Savič in Darja Zaviršek.
Monografija predstavlja dragocen prispevek k razumevanju kompleksnosti odločanja v kriznih situacijah in ponuja vpogled v različne pristope, ki so jih med pandemijo sprejele različne države.
Več informacij o knjigi je na voljo na spletni strani založbe Springer Nature.