Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani in Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani sta organizirala kolokvij z okroglo mizo "Pravo v dobi velikega podatkovja: Ali lahko računalnik sodi bolje kot sodnik?".
Kolokvij je potekal v okviru raziskovalnega projekta "Pravo v dobi velikih podatkov”, ki ga financira Agencija za raziskovalno dejavnost RS (J5-6823).
Pretvorba vedno večjega dela naših aktivnosti v digitalni jezik ustvarja ogromne količine osebnih podatkov, »veliko podatkovje« (»big data«), od katerih so postmoderne družbe eksistenčno odvisne. V teoriji prevladuje stališče, da bo prav fenomen »velikega podatkovja« prihodnja leta pomembno vplival na to, kako dojemamo svet in svoje mesto v njem. Ta pojav prinaša številne prednosti posameznikom, podjetjem in državam. Te podatke je mogoče učinkovito povezovati, po njih rudariti z algoritmi z namenom iskanja skritih, dotlej neznanih povezav, in tako povečati učinkovitost (tudi pravnega) odločanja. Urejanje podatkov, rudarjenje oziroma na sploh iskanje uporabnih povezav pa je lahko tudi vir novih krivic. Prepuščeno je algoritmom, ki jih pravnik slabo razumemo.
Oglejte si predavanja na VideoLectures.Net!