O PROJEKTU
V zadnjih nekaj desetletjih smo bili priča premiku od post-crime paradigme, ki opredeljuje kazniva dejanja kot nekaj, kar je treba obravnavati post hoc, k pre-crime paradigmi, ki »kazniva dejanja« obravnava kot možna tveganja, na katera se je treba odzvati s preventivnimi ukrepi. V skladu s pre-crime paradigmo je odzivanje na že storjena kazniva dejanja postalo manj pomembno kot preventivno preprečevanje kriminalitete z uporabo podatkovnih sledi in analize življenjskih vzorcev, ki nakazujejo, kdaj in kje se lahko v prihodnosti zgodi kaznivo dejanje. Logika »preventivnega razuma« je vzniknila tudi v vojaških operacijah. Ko so se ZDA in nekatere druge države začele zanašati na preventivno uporabo vojaške sile proti nejasno definiranim grožnjam, se je preventivna vojna vzpostavila kot nova operativna logika oblasti, ki določa našo dobo.
Cilj te raziskave je bil – na eni strani – proučiti, kje in zakaj preventivni ukrepi predstavljajo tveganje za človekove pravice in druge temeljne vrednote naše družbe, ter – po drugi strani – oceniti, kje in zakaj bi preventivni ukrepi lahko bili koristni za zmanjšanje kriminalitete in družbene škode. Za to raziskavo smo izbrali nekatere tematike, za katere menimo, da jih je treba kritično obravnavati:
(1) Proučili smo teorije in prakse preprečevanja kriminalitete, da bi pridobili novo znanje o preventivnih ukrepih, ki se uporabljajo za zmanjšanje različnih oblik kriminalitete in družbene škode. Raziskali smo na primer politične in ideološke kontekste, ki poganjajo sodobne programe preprečevanja kaznivih dejanj, in preučili, zakaj so ti ukrepi bili uspešni ali neuspešni.
(2) Zagotovili smo natančen vpogled v politike preprečevanja kriminalitetne. V tem kontekstu smo – prvič – analizirali vlogo genetike, nevroznanosti in vedenjskih ved pri napovedovanju kaznivih dejanj. Ključni cilj je bil pokazati, kako tehnologije za napovedovanje kaznivih dejanj spodkopavajo nekatera temeljna načela kazenskega prava in postopkov. Drugič, raziskava se je osredotočila na specifično kaznivo dejanje – korupcijo –, da je proučila razloge za (ne)učinkovitost preventivne »protikorupcijske birokracije.«
(3) Proučili smo preventivno uporabo vojaške sile. Prvi cilj je bil proučiti, kako so ZDA re-definirale preventivno uporabo sile v jus ad bellum in primerjati na novo definiran koncept s podobnimi koncepti, ki so jih sprejele druge države (npr. Velika Britanija, Izrael, Rusija, Indija). Drugi cilj je bil analizirati rekonceptualizacijo preventivne uporabe sile v kontekstu jus in bello. Pokazali smo, kako je nov koncept preventivne uporabe sile ameriškim vojakom zagotovil zelo široke kriterije za določitev, kateri posamezniki predstavljajo neposredno grožnjo v bojnih operacijah.
(4) Analizirali smo tudi, kako preprečiti določene družbene škode. Najprej smo proučili, kakšne družbene škode povzroča umetna inteligenca, ki se uporablja za napovedovanje človekovega vedenja, in oblikovali nove rešitve za reguliranje takšne tehnologije. Škode, na katere smo se osredotočili, vključujejo – na primer – diskriminacijo in manipuliranje z odločitvami ljudi. Drugič, raziskava je proučila družbene škode, ki jih povzroča potrošništvo (npr. onesnaževanje okolja, izkoriščanje delovne sile), da bi našla odgovore, kako preprečiti te škode. V raziskavi smo proučili posamezne preventivne ukrepe, da bi razumeli, kako bi lahko te ukrepe uporabili za preprečevanje škodljivih posledic potrošništva.
Splošni cilj projekta je bil raziskati relevantne teoretične koncepte in prakse preprečevanja kriminalitete, da bi akademski skupnosti, odločevalcem in širši javnosti podali priporočila, kako odpraviti tveganja preventivnih ukrepov in kako ustvariti in uporabljati take ukrepe na način, ki bo koristil družbi.
Projekt financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS). Številka projekta je J5-2565 (B).
Obdobje: 1. 9. 2020 – 31. 12. 2023 | Sestava projektne skupine: Sicris | Raziskovalni projekt financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS. |
VSEBINA PROJEKTA
Projekt je razdeljen na naslednje delovne sklope:
- Kritična analiza teorij in praks preprečevanja kriminalitete. V okviru prvega cilja smo se osredotočili na sodobne kriminološke teorije, da bi pridobili nova znanja o preventivnih ukrepih, ki se uporabljajo za zmanjšanje različnih oblik kriminala in družbene škode. Ta del raziskave je vključeval analizo razlogov, zakaj so bili ti ukrepi uspešni ali neuspešni. Drugi cilj je bil raziskati politične in ideološke kontekste, ki poganjajo sodobne politike preprečevanja kriminala. Tretji cilj pa je bil ugotoviti, katere kriminološke teorije nudijo koristno podlago za oblikovanje politik za preprečevanje trenutno zapostavljenih oblik družbene škode. Osredotočili smo se predvsem na to, katere preventivne politike bi lahko uporabili v Sloveniji.
2. Preventivno preprečevanje kriminalitete
2.1 Napovedovanje kaznivih dejanj: pravni in etični problemi. Ta del raziskave je bil namenjen kritični razpravi o uporabi genetike, nevroznanosti in vedenjskih ved pri napovedovanju kriminala. Pri tem smo želeli odgovoriti na etična in pravna vprašanja, ki se odpirajo pri napovedovanju nasilnega vedenja. Ključni cilj je bil pokazati, kako tehnologije za napovedovanje kriminala spodkopavajo nekatera načela kazenskega prava in kazenskega postopka. Drugi cilj je bil podrobneje raziskati novo vrsto nadzora, do katerega prihaja zaradi tehnologij napovedovanja kaznivih dejanj.
2.2 Preventivno preprečevanje korupcije. Ta del raziskave je bil namenjen proučitvi razlogov za (ne)učinkovitost »protikorupcijske birokracije«. Cilj je bil ponuditi nove rešitve ali vsaj izboljšati obstoječe rešitve za preventivno ukrepanje proti korupciji. Zlasti smo poskušali najti preventivne protikorupcijske rešitve, ki bi lahko koristile oblikovalcem politik. Pri tem smo bili posebej pozorni na težave, do katerih lahko prihaja pri merjenju korupcije.
3. Preventivna uporaba vojaške sile. Ta vsebinski sklop je obsegal tri cilje. Prvi cilj je bil proučiti novo razumevanje preventivne uporabe vojaške sile pred »neposrednimi grožnjami« drugih držav. V raziskavi smo se osredotočili na koncept preventivne uporabe sile, ki ga je uvedla Obamova administracija. Primerjali smo novo ameriško definicijo preventivne vojne z opredelitvami, ki jih uporabljajo druge države (npr. Velika Britanija, Izrael, Rusija, Indija). Drugi cilj je bil proučiti pojmovanje preventivne uporabe sile v kopenskih bojnih operacijah, zlasti v “ubij-ali-ujemi” operacijah, ki jih izvajajo ameriške vojaške sile. Cilj je bil pokazati, kako je nov koncept preventivne uporabe sile ameriškim vojakom zagotovil preširoke kriterije za določanje posameznikov, ki naj bi predstavljali »neposredno grožnjo«. Primerjali smo tudi ameriško definicijo preventivne uporabe sile v kopenskih bojnih operacijah z definicijami, ki jih uporabljajo druge države (npr. države EU). Tretji cilj je bil pokazati, kako so nove definicije preventivne uporabe sile pomagale vzpostaviti pravni okvir za vojno proti nejasno opredeljenim potencialnim grožnjam.
4. Prevencija in družbena škoda
4A. Umetna inteligenca, družbena škoda in prevencija. Prvi cilj tega raziskovalnega sklopa je bil proučiti, kakšne oblike družbene škode povzroča umetna inteligenca, ki se uporablja za napovedovanje človeškega vedenja. Drugi cilj je bil najti nove rešitve za izboljšanje uporabe takšne tehnologije. Velik del kritičnih strokovnjakov navaja, da je treba ta nova orodja nadzorovati in strogo omejiti, če želimo zmanjšati škodo za posameznike in družbo. Dejstvo je, da so ti strokovnjaki svoje analize navadno oprli na moralne vrednote, sprejete v določeni skupnosti. Glede na to, da moralne vrednote v različnih državah po svetu niso enake, so tudi invazivne nove tehnologije v nekaterih državah dovoljene, v drugih pa prepovedane. V predlagani raziskavi smo na nov način opredelili etične težave napovedovalne analitike in drugih novih tehnologij, ki temeljijo na umetni inteligenci.
4B. Potrošništvo, družbena škoda in prevencija. Cilj tega vsebinskega sklopa je bil proučiti oblike družbene škode, do katerih prihaja zaradi potrošništva ter iskati rešitve za preprečevanje nastale škode. V raziskavi so bili kritično analizirani primeri preventivnih ukrepov proti kriminalu (npr. preventivni ukrepi proti terorizmu in nezakonitim migracijam ter prisilni ukrepi, sprejeti zaradi zdravstvenih razlogov), da bi ugotovili, zakaj so ti ukrepi postali tako razširjeni in v kolikšni meri so (ne)uspešni. Cilj analize je bil pridobiti spoznanja za oblikovanje strategij preprečevanja škode, do katere prihaja zaradi družbeno škodljivih dejavnosti, ki jih pogosto sprejemamo kot normalne. Kot primer normalizirane škodljive prakse, ki bi jo bilo treba obravnavati preventivno, smo podrobneje proučili pojav potrošništva.
POMEN ZA RAZVOJ ZNANOSTI
Raziskava je ponudila nove vpoglede v nekatere premalo raziskovane teme preventivnega preprečevanja kriminalitete. Glavni izvirni vidiki raziskave so naslednji.
(1) Analiza teorij in praks preventivnega preprečevanja kriminalitete je zagotovila novo znanje o političnem kontekstu in ideologiji, ki poganja sodobne politike preprečevanja kriminalitete. Poleg tega je raziskava kritično preučila, zakaj so ti ukrepi bili uspešni ali neuspešni.
(2) Del raziskave, ki se osredotoča na preventivno preprečevanje kaznivih dejanj, je osvetlil vlogo, ki jo imajo genetika, nevroznanost in vedenjske vede pri napovedovanju kaznivih dejanj, zlasti kako spodkopavajo ključna načela kazenskega prava. Raziskava o preprečevanju korupcije je razkrila slabosti trenutnih preventivnih protikorupcijskih ukrepov (npr. vnaprejšnje razkritje podatkov s strani posameznikov, ki delajo na položajih, občutljivih za korupcijo) in podala nove ideje, kako izboljšati takšne preventivne ukrepe za zmanjšanje korupcije.
(3) Raziskava je zagotovila izviren vpogled v novo opredelitev koncepta preventivne vojne prek primerjave različnih definicij, ki so jih sprejele nekatere države. Raziskava je zagotovila tudi nova spoznanja o tem, kako se je z redefinicijo preventivne uporabe sile v jus in bello povečala nevarnost, da so civilisti ubiti ali ranjeni v vojaških operacijah.
(4) Raziskava je prek obravnave nekaterih družbeno škodljivih dejavnosti, ki še niso bile deležne ustrezne akademske pozornosti, obogatila znanje o družbeni škodi, ki še vedno ostaja na robu kriminologije. Prvič, raziskava je zagotovila nov vpogled v družbeno škodo, ki jo ustvarja umetna inteligenca, ki se uporablja za napovedovanje človeškega vedenja, in oblikovala nove rešitve za reguliranje takšne tehnologije. Drugič, raziskava je zagotovila nove ideje o tem, kateri ukrepi bi lahko bili koristni za preventivno preprečevanje družbene škode, ki jo povzroča potrošništvo. Ta del raziskave je ponudil tudi nove odgovore na pogosto zanemarjeno vprašanje v kriminologiji – torej, zakaj nekatere vrste deviantnega vedenja zaslužijo pozornost širše javnosti, druge pa ne.
Ugotovitve raziskave so pomembne za raziskovalce na področju kriminologije in kazenskega prava ter na mnogih drugih področjih, na primer genetike, nevroznanosti, vedenjskih ved, računalništva, pravne filozofije, sociologije in varnostnih študij. Vse ugotovitve so koristne ne le za akademsko občinstvo, ampak tudi za odločevalce, ki jih zanimajo politike preventivnega preprečevanja kriminala.
Člani raziskovalnega projekta
REZULTATI PROJEKTA
- Badalič, V. (2023). The metadata-driven killing apparatus: big data analytics, the target selection process, and the threat to international humanitarian law. Critical military studies, 19(4), str. 619-639. [COBISS.SI-ID 140700419]
- Badalič, V. (2023). Preventivni vojaški napadi: o redefiniciji preventivne nacionalne »samoobrambe« v 21. stoletju. V: Badalič, V. (ur.): Preventivna (ne)pravičnost : preprečevanje kriminalitete in družbene škode (str. 119-137). V Ljubljani: Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti. [COBISS.SI-ID 164827651]
- Kanduč, Z. (2023). Prevencija, (ne)pravičnost in kapitalizem. V: V. Badalič (ur.): Preventivna (ne)pravičnost: preprečevanje kriminalitete in družbene škode (str. 43–70). Ljubljana: Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti. [COBISS.SI-ID 164775939]
- Skočir, M. in Salecl, R. (2023). Kaj vpliva na potencialno delinkventno vedenje otrok in kako bi to lahko preprečevali? V: V. Badalič (ur.): Preventivna (ne)pravičnost: preprečevanje kriminalitete in družbene škode (str. 11–41). Ljubljana: Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti. [COBISS.SI-ID 164770307]
- Šarf, P. (2023). Interoperabilnost informacijskih sistemov na območju svobode, varnosti in pravice: nujno sredstvo za preprečevanje nedovoljenih migracij in kriminalitete ali nedopusten poseg v pravico do varstva osebnih podatkov državljanov tretjih držav?. V: Badalič, V(ur.): Preventivna (ne)pravičnost: preprečevanje kriminalitete in družbene škode (str. 91-117). V Ljubljani: Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti. [COBISS.SI-ID 164823299]
- Selinšek, L. (2023): Proti-korupcija: novi pogledi na stare težave. V Badalič, V. (ur.): Preventivna (ne)pravičnost: preprečevanje kriminalitete in družbene škode (str. 71-90). Ljubljana: Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti. [COBISS.SI-ID 164820739]
- Selinšek, L. (2023): (Ne)uspešnost preventivnih protikorupcijskih orodij s poudarkom na prijavi premoženjskega stanja in razkritju nasprotja interesov. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 74(2), str. 71-87. [COBISS.SI-ID 159699715]
- Kanduč, Z. (2022). Razlaga in preprečevanje zla v religiozni, teološki in demonološki perspektivi. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 73(1), str. 9–24. [COBISS ID 107733763]
- Kanduč, Z. (2021). Pandemija, disciplina in nadzor. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 72(1), str. 91–100. [COBISS ID 62994691]
- Kanduč, Z. (2020). Plenjenje, normativne omejitve in neoliberalizem. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 71(1), str. 5–20. [COBISS ID 20687619]
- Simončič, K. (2022). Banalnost družbene škode: primer hitre mode. Družboslovne razprave. 38(99), 77-101. [COBISS ID 108447747]
- Simončič, K. (2021). Fast fashion: a case of social harm and state-corporate crime. The Howard journal of crime and justice. 60(3), 343-369. [COBISS ID 77304067]
- Kanduč, Z. (2021). Structural violence, deviance and social control in the urban life and space. V: PERŠAK, Nina (ur.), DI RONCO, Anna (ur.). Harm and disorder in the urban space : social control, sense and sensibility (str. 165-184). 1st ed. London [i. e.] Abingdon; New York: Routledge, Taylor & Francis Group. [COBISS.SI-ID 72900867]
- Kanduč, Z. Victims, victimisers, postmodern culture, neoliberal capitalism and the case of Slovenia as a transitional society. V: MEŠKO, Gorazd (ur.), SÁRIK, Eszter (ur.), GETOŠ, Anna-Maria (ur.). Mapping the victimological landscape of the Balkans : a regional study on victimology and victim protection with a critical analysis of current victim policies (str. 21-52). Berlin: Duncker & Humblot. [COBISS.SI-ID 79660291]
- Kanduč, Z. (2021). Kriminološka dediščina profesorje Janeza Pečarja (1924-2021). 72(1), str. 5-20. [COBISS ID 63100419]
- Selinšek, L. (2023). Percepcija učinkovitosti prijave premoženjskega stanja in dolžnosti razkritja nasprotja interesov : Poročilo po zaključenem raziskovalnem delu (elaborat), Ljubljana : Ipsos, 2023. [COBISS ID 160241411]
- Badalič, Vasja. The re-conceptualization of individual preventive self-defence and its impact on civilians: lecture at the virtual conference “The effects of military interventions: taking stock”, 20. februar. 2021. [COBISS.SI-ID 54060035]
- Badalič, Vasja. Preventivno vojskovanje proti navideznim grožnjam : prispevek na Nacionalni kriminološki konferenci “Določanje, prestopanje, premeščanje in rušenje normativnih mej”, 11. december 2020, Zoom. [COBISS.SI-ID 47405827]
- Kanduč, Z. (2023). Preprečevanje miru, varnosti in pravičnosti. Prispevek na Nacionalni kriminološki konferenci »Prevencija in (ne)pravičnost«. Ljubljana, Inštitut za kriminologijo, 5. oktober. COBISS.SI-ID 171111683.
- Kanduč, Z. (2023). Kaznovanje in zapori v širšem in ožjem pomenu. Prispevek na konferenci »Med kaznovanjem in pomočjo – vloga zaporov nekoč, danes in v prihodnje«. Ljubljana, Pedagoška fakulteta, 13. oktober. COBISS.SI-ID 183736579.
- Kanduč, Z. (2023). Zločini v Gazi, izraelski apartheid in zahodni imperializem. Predavanje v Okviru Torkovih srečanj. Ljubljana, Inštitut za kriminologijo, 27. november. COBISS.SI-ID 183934467.
- Kanduč, Z. (2020). Nekaj uvodnih pripomb o kaznovanju v neoliberalni družbi. Predavanje na mednarodnem simpoziju Učinkovitost kratkotrajnih kazni odvzema prostosti, Zoom, 18. december. COBISS.SI-ID 48255747.
- Kanduč, Z. (2021). O ideji prevencije. Predavanje na Konferenci kazenskega prava in kriminologije, spletna izvedba, 1. december. COBISS.SI-ID 88692483.
- Skočir, M. (2023). Vpliv na delikventno vedenje otrok in njihovo preprečevanje. Prispevek na Nacionalna kriminološki konferenci »Prevencija in (ne)pravičnost«. Ljubljana, Inštitut za kriminologijo, 5. oktober. COBISS.SI-ID 171101699.
- Skočir, M. (2023). Influences on childrens potential delinquent behaviour, prevention options and the problems of anticipatory precrime logic. Prispevek na 51. letni konferenci European Group for the Study of Deviance and Social Control, University of Turku, 31. september.
- Šarf, P. (2022). Pokaži mi svoj prst in povem ti, kdo si: profiliranje državljanov tretjih držav v informacijskih sistemih na območju svobode, varnosti in pravice. Predavanje na mednarodnem kolokviju “Represija, preventiva in nadzorovanje v kaotičnem času kriz”, Ljubljana, 13. september. COBISS.SI-ID 140481795.
- Završnik, A. (2022) The challenges of artificial intelligence in digital societies: the case of algorithmic criminal justice, International Digital Security Forum (IDSF), Vienna, 1. 6. 2022. COBISS ID 116816387.
- Završnik, A. (2020) Implikacije uporabe umetne inteligence v pravosodju za človekove pravice. Predavanje na 1. Konferenci prava informacijske varnosti, Portorož, 7. do 8. september. COBISS ID 27675395.
- Selinšek, L. (2022) Prevencija korupcije v zdravstvu: širši (v)pogled: predavanje na seminarju Korupcija v zdravstvu, kriminalistični in kazenskopravni vidiki, 20. april. COBISS ID 116778755.
- Selinšek, L. (2021). Preventivni mehanizmi za obvladovanje korupcijskih tveganj v medicini – nekaj izhodišč : predavanje na delavnici Korupcijska tveganja v medicini, 30. november. COBISS ID 94185731.
- Badalič, V. (2022). Preventive killings: the reconceptualization of individual self-defense and its impact on civilian lives. V: EUROCRIM: Malaga, September 21-24, 2022 COBISS ID 131306499
- Badalič, V. (2021) The re-conceptualization of individual preventive self-defence and its impact on civilians: lecture at the virtual conference »The effects of military interventions: Taking stock«, 20. 2. 2021. COBISS ID 54060035
- Badalič, V. (2022) The use of metadata analytics in the target selection process and its impact on the principle of distinction: predavanje, 15th Pan-European Conference on International Relations, Athens, 1–4 September 2022. COBISS ID 131303939
- Završnik, A. (2022). Umetna inteligenca in pravo: o pasteh in mejah avtomatizacije. V: Božič, K., Lalić, G., Masten, A. P. (ur.). Ustvarjajmo povezani: Slovenska pravna konferenca: zbornik, 98-104. COBISS ID 116776707
- Završnik, A. (2022) Etični dizajn digitalnih tehnologij: primer temnih vzorcev : predavanje na 3. konferenci Prava informacijske varnosti, Portorož, 17. 5. 2022. COBISS ID 116784131
- Dolenc, S. (2021). Vpliv odprte znanosti in neformalnih stikov med znanstveniki na potek epidemije covid-19. V: Šterbenc Svetina, B. (ur.). Epidemije in zdravstvo v zgodovinski perspektivi: znanstveni simpozij: ZRC SAZU, 14. in 15. oktobra 2021. COBISS ID 81869571
- Završnik, A. (2022). The harms of dark patterns. V: EUROCRIM Malaga, September 21-24, 2022. COBISS.SI-ID 131307523.
- Završnik, A. (2023). Avtomatizacija družbenega nadzora. Prispevek na Nacionalna kriminološki konferenci »Prevencija in (ne)pravičnost«, Ljubljana, Inštitut za kriminologijo, 5. oktober. COBISS.SI-ID 171112451.
- Dolenc, S. (2023). Preventivna (ne)pravičnost in napredek umetne inteligence. Predstavitev na Nacionalna kriminološki konferenci »Prevencija in (ne)pravičnost« Ljubljana, Inštitut za kriminologijo, 5. oktober COBISS.SI-ID 171106819.
- Simončič, K. (2021) O pozitivnih vidikih krajšega delovnika: predavanje, panel Naprej k človeku, spletna izvedba, 12. november 2021. COBISS ID 88702211.